Wiązanka pogrzebowa czy wieniec pogrzebowy – na który rodzaj się zdecydować w ostatnim pożegnaniu?

Uroczystości pogrzebowe są ważną okazją, na którą zamawiamy kwiaty. Powaga ceremonii wymaga przygotowania odpowiedniego bukietu. Najczęstszymi propozycjami są wiązanki pogrzebowe oraz wieńce pogrzebowe. W poniższym artykule przybliżymy różnice między nimi, opiszemy z jakich kwiatów są najczęściej wykonywane oraz jakie są niepisane zasady ich podarowania. Nasza Kwiaciarnia Vivaldi Poznań oferuje pomoc w dobraniu odpowiedniej wiązanki lub wieńca. Możliwa jest również dostawa wiązanki pogrzebowej w Poznaniu i okolicach.

Wiązanka czy wieniec – który wybrać?

Wybierając się na ostatnie pożegnanie osoby bliskiej lub kolegi z pracy, musimy wiedzieć czym różnią się wymienione rodzaje ułożeń. Mowa tu nie tylko o wielkości, kształcie, a co za tym idzie cenie. Wieńce pogrzebowe mają swoje tradycyjne przeznaczenie.

Wiązanka pogrzebowa:

Kwiaty dobierane do wiązanki pogrzebowej układane są w tradycyjny bukiet, do trzymania   “w ręce”. Ma on jednak inny kształt niż tradycyjne bukieciki, które dajemy w prezencie ukochanej osobie. Nie jest on okrągły, a podłużny i bardziej płaski. Możemy tu zdecydować się na więcej rodzajów kwiatów, które stworzą elegancką formę. Związany jest osłaniającą, przezroczystą folią oraz szarfą ze słowami, którymi żegnamy zmarłą osobę. Jest to tańsza i mniejsza forma, odpowiednia dla członków rodziny, bliskich oraz delegacji kolegów z pracy.

Wieniec pogrzebowy:

Tutaj rozróżniamy kilka rodzajów ułożeń wieńca pogrzebowego – w zależności od jego kształtu: okrągły, łezka i rzymski. Są to zazwyczaj większe, ale też droższe formy ułożeń kwiatów na uroczystość pogrzebową. Od wiązanki odznacza się głównie sposobem ułożenia – wieńce są na podstawie z gąbki. Największy z nich jest wieniec pogrzebowy okrągły – najczęściej wybierany przez najbliższą rodzinę, jak małżonek, dzieci, rodzice. Jest to też forma na ważne, firmowe pogrzeby lub uroczystości państwowe. Takie wieńce wystawione są na widoku w kościele podczas uroczystości. Na wieńcach również pojawiają się szarfy ze słowami do zmarłego. O “zasadach” tworzenia treści na szarfy pisaliśmy w innym naszym artykule.

Zarówno wiązanki pogrzebowe, jak i wieńce zazwyczaj składane są z określonych rodzajów kwiatów. Mogą być przygotowane z jednolitych kwiatów lub mieszanych gatunków. Jeśli bliska osoba miała swój ulubiony rodzaj kwiatów, warto się na niego zdecydować, aby szczególnie uczcić pamięć zmarłego. 

Jakie kwiaty wybrać na uroczystości pogrzebowe?

Rodzaj wybranych kwiatów oraz ich kolorystyka mają swoją określoną symbolikę, oto najczęściej wybierane kwiaty do wieńców oraz wiązanek pogrzebowych. Kwiaciarnia Vivaldi oferuje ich dostawę na terenie Poznania i okolic:

  • Chryzantemy i hortensje –  kwiaty te najczęściej wybierane na uroczystości pogrzebowe. Symbolizują smutek, pożegnanie oraz rozpacz.
  • Lilie i kalie – te piękne kwiaty symbolizują czystość, niewinność oraz współczucie. Są popularne w wieńcach oraz wiązankach pogrzebowych. Częściej wybierane są dla kobiet.
  • Eustomy – kwiaty te pięknie komponują się w połączeniu z różami. Bukiet w kolorze białym lub kremowym połączony z dużą ilością zieleni tworzy elegancką wiązankę.
  • Anturium – kojarzone z uroczystościami pogrzebowymi kwiaty w trójkątnym kształcie tworzą bardzo ładne wiązanki o charakterze oficjalnym.
  • Calla – piękne kwiaty o nietypowym kształcie, nawet w mniejszych i skromniejszych wiązankach wyglądają elegancko. 
  • Róże – jedne z najszlachetniejszych kwiatów, które kupujemy z myślą o ukochanych osobach. Najczęściej więc pojawią się w wiązance od małżonka, partnera.

Znaczenie ma również kolor kwiatów przynoszonych na pogrzeb. Najczęściej wybieramy kompozycje w odcieniach białych lub kremowych, które symbolizują czystość i tęsknotę. Czerwień symbolizuje miłość względem zmarłej osoby, natomiast fiolet – żałobę. Kwiaciarnia Vivaldi Poznań pomoże w doborze rodzaju oraz koloru kwiatów. Kwiaty pogrzebowe mogą wprawiać w zakłopotanie, szczególnie, że musimy decydować się na nie w krótkim czasie.

Wiązanka pogrzebowa i wieniec pogrzebowy – dostawa Poznań i okolice.

Skontaktuj się z nami w celu zamówienia wiązanki pogrzebowej lub wieńca pogrzebowego. Pomożemy wybrać odpowiednią wielkość, rodzaj kwiatów oraz kolorystykę w określonej cenie. Oferujemy usługę dostawy kwiatów na terenie Poznania i okolic – https://kwiaciarniavivaldi.pl/cennik-dostaw/

Dominik
Dominik
2023-01-29
Zamówiłem bukiecik a dostarczono piękny bukiet na urodziny 😊 Gorąco polecam 👍
Agnieszka Dałkowska
Agnieszka Dałkowska
2023-01-29
Robert Jaworski (Fotokolor)
Robert Jaworski (Fotokolor)
2023-01-05
Polecam👍
Mateusz Kowalczuk
Mateusz Kowalczuk
2022-12-30
Romuald Królak
Romuald Królak
2022-12-29
Miła obsluga
Łukasz Łuczak
Łukasz Łuczak
2022-12-27
Szybko, sprawnie i miła obsługa
Renata Zelewska
Renata Zelewska
2022-12-10
Bardzo jestem zadowolona 🙂Panie Bardzo sympatyczne wiedza jak pomóc.Pan Kurier na czas🙂.super i jeszcze raz bardzo bardzo dziękuję
Nicola Wlodarkiewicz
Nicola Wlodarkiewicz
2022-12-03
Zamówiłam tutaj kwiaty z okazji narodzin dziecka (z Anglii). Komunikacja była bardzo dobra i niesamowicie szybko było wszystko zorganizowane chociaż to była sobota! Państwo wysłało mi zdjęcie kwiatów przed dostawą i byłam w szoku. Nie spodziewałam się aż tak ładnych kwiatów. Na stronie internetowej nie było to co szukałam wiec polegałam na poradę Państwa - byłam mile zaskoczona! Jedyny minus (chociaż minimalny) to cena. Na ceny polskie to w miarę drogie były kwiaty … ale naprawdę warto!! Szukałam na necie różne kwiaciarnie ale powiem szczerze ze Vivaldi miało najlepsze opinie i najładjnieszą stronę internetową. Dziękuje jeszcze raz!
Bogna Tecław
Bogna Tecław
2022-12-01
Duży wybór kwiatów ciętych, doniczkowych, ozdób, elementów wystroju wnętrz, świec zapachowych. Zwykle ciekawe kompozycje florystyczne. Otwarte przez cały tydzień.
Krzysztof Kiemel
Krzysztof Kiemel
2022-11-25
Kwiaciarnia na wysokim poziomie. Kupujemy tam z żoną kwiaty cięte i rośliny doniczkowe od prawie 25 lat.