Kwiaty na każdą okazję – jaki bukiet wybrać? Symbolika kwiatów

Kwiaty zawsze były i nadal są jednym z najpopularniejszych sposobów na wyrażenie uczuć oraz okazywanie szacunku i wdzięczności. Są nieodłącznym elementem wielu ważnych momentów
w naszym życiu – od urodzin po śluby. Bukiety nierozerwalnie towarzyszą nam od narodzin, poprzez ważne rocznice i okazje do gratulowania oraz świętowania, aż po pogrzeby. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, kiedy najlepiej jest wręczyć bukiet kwiatów. Ważne jest, aby zastanowić się, co chcesz przekazać osobie, którą chcesz obdarować i wybrać odpowiednie kwiaty w zależności od tego, jakie emocje chcesz wyrazić. Wręczając komuś kwiaty, nieraz kompozycją bukietu jesteś w stanie przekazać więcej niż tysiąc słów. Nie należy zapominać również, że kwiaty świetnie sprawdzają się jako niezobowiązujący prezent na każdą okazję, którym po prostu jesteśmy w stanie wyrazić dobre intencje, otwierając tym sobie wiele drzwi do potencjalnych znajomości czy ścieżek w życiu zawodowym i prywatnym. Możesz również zapytać pracowników kwiaciarni Vivaldi o radę jeśli nie jesteś pewny, jaki bukiet będzie najodpowiedniejszy.

Bukiet kwiatów – klasyczny sposób na okazanie uczuć

Jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie wręczają kwiaty, jest chęć okazania uczuć drugiej osobie. Może to być nasuwająca się od razu miłość – w takim przypadku, najlepszym wyborem będą oczywiście kwiaty kojarzące się z ognistym uczuciem, czyli róże. Piękny bukiet róż solo lub w połączeniu z drobnym upominkiem to jasna wiadomość przekazująca kobiecie nasze emocje i intencje. 

Innym powodem, dla którego ludzie wręczają kwiaty, jest chęć wyrażenia współczucia lub kondolencji. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się kwiaty o stonowanych kolorach, takie jak chryzantemy, fiołki czy kalie.

Kwiaty są również często wręczane z okazji urodzin, imienin, rocznic czy ślubów. Na huczne okazje świetnie obdarować kogoś kwiatami radosnymi i barwnymi, takimi jak gerbery czy margaretki. Bukiet daje się także w formie podziękowania – za przysługę czy poświęcony czas. Kwiaty nierzadko są wybierane też jako symboliczny dodatek do przeprosin, który pozwala na okazanie skruchy – wtedy dobrym wyborem będą kwiaty o delikatnych kolorach, takie jak lilie czy goździki.

Symbolika bukietów – czy warto zwracać uwagę na wręczane gatunki i kolory kwiatów?

Historia symboliki kwiatów jest długa i bogata – sięga aż do starożytnych cywilizacji. Zarówno gatunek kwiatu, jak i jego kolor mają swoje własne znaczenie, a co za tym idzie – mogą być używane do przekazania różnych komunikatów. Symbolika kwiatów jest też różna w zależności od okoliczności, w których są one wręczane.

Jednym z najstarszych przykładów symboliki kwiatów jest róża, która była używana przez starożytnych Greków i Rzymian jako synonim miłości, pożądania, urody i bogactwa. Fiołki są kolejnym popularnym kwiatem o symbolice emocjonalnej. W starożytności fiołki były używane przez tych dotkniętych miłością niespełnioną i tęsknotą. Dziś fiołki są używane do symbolizowania szczerego, czystego uczucia. Tulipany natomiast to kwiaty szczególnie popularne w krajach niderlandzkich, które oznaczają poświęcenie, radość i optymizm.

Innymi popularnymi kwiatami o bogatej symbolice są lilie. W starożytności lilie były używane jako symbol czystości, niewinności i duchowości. W chrześcijaństwie lilie kojarzone są
z Dziewicą Maryją  – często używa się ich podczas ceremonii kościelnych.

Co ciekawe, te same gatunki kwiatów w różnych kolorach mogą oznaczać zupełnie co innego. Przykładowo goździki standardowo są kojarzone z odwagą i zadowoleniem, jednak już żółta ich odmiana oznacza pogardę, natomiast bukiety złożone z goździków w różnych kolorach są równoznaczne z odmową.

Kwiaty w prezencie dla kogoś oraz dla siebie

Niezależnie od okazji, kwiaty zawsze są miłym i eleganckim dodatkiem, który może sprawić radość obdarowanej osobie. Ważne jest jednak, aby dobrze dobrać rodzaj kwiatów do okoliczności oraz uwzględnić preferencje osoby, która je otrzyma. Warto też pamiętać, że nie trzeba czekać na specjalną okazję, aby obdarować kogoś kwiatami – ten klasyczny gest zawsze będzie mile widziany i wywoła pozytywne emocje u obdarowanego. Nie zapomnij, że kwiaty to nie tylko prezent dla innych – możesz zakupić sobie bukiet również dla siebie, aby ozdobić dom lub biuro i poprawić sobie nastrój. Kwiaty są doskonałym sposobem, aby dodać trochę radości
i piękna do swojej codzienności.

Dawid W.
Dawid W.
2023-02-18
Tanio nie jest,ale my z żoną zawsze u nich kupujemy kwiaty cięte,które u obdarowanych stoją minimum tydzień.Ładne i świeże bukiety.
Patryk Zawadziński
Patryk Zawadziński
2023-02-14
Przemiła obsługa:) zawsze tutaj kupuje kwiaty!
Filip Zakowany
Filip Zakowany
2023-02-13
Doskonała obsługa, mimo skomplikowanej sytuacji Kwiaciarnia stanęła na wysokości zadania. Kwiaty piękne, dostarczone punktulanie. Szczerze polecam !!
Marta Żurowska
Marta Żurowska
2023-02-13
Bardzo miły kontakt, super organizacja i piękne kwiaty :) na pewno będę do Państwa wracać przy najbliższej okazji. Polecam serdecznie!
Aleksandra Radomska
Aleksandra Radomska
2023-02-12
Najpiękniejszy bukiet jaki kiedykolwiek dostałam ❤️💐
Aleksander Kononiuk
Aleksander Kononiuk
2023-02-03
Przemiła obsługa i bardzo duży wybór kwiatów
Katarzyna Mokry
Katarzyna Mokry
2023-01-31
Wszystko poszło sprawnie, bardzo dobry kontakt z właścicielami, piękne kwiaty. Polecam 🙂