Kwiaty na każdą okazję – jaki bukiet wybrać? Symbolika kwiatów

Kwiaty zawsze były i nadal są jednym z najpopularniejszych sposobów na wyrażenie uczuć oraz okazywanie szacunku i wdzięczności. Są nieodłącznym elementem wielu ważnych momentów
w naszym życiu – od urodzin po śluby. Bukiety nierozerwalnie towarzyszą nam od narodzin, poprzez ważne rocznice i okazje do gratulowania oraz świętowania, aż po pogrzeby. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, kiedy najlepiej jest wręczyć bukiet kwiatów. Ważne jest, aby zastanowić się, co chcesz przekazać osobie, którą chcesz obdarować i wybrać odpowiednie kwiaty w zależności od tego, jakie emocje chcesz wyrazić. Wręczając komuś kwiaty, nieraz kompozycją bukietu jesteś w stanie przekazać więcej niż tysiąc słów. Nie należy zapominać również, że kwiaty świetnie sprawdzają się jako niezobowiązujący prezent na każdą okazję, którym po prostu jesteśmy w stanie wyrazić dobre intencje, otwierając tym sobie wiele drzwi do potencjalnych znajomości czy ścieżek w życiu zawodowym i prywatnym. Możesz również zapytać pracowników kwiaciarni Vivaldi o radę jeśli nie jesteś pewny, jaki bukiet będzie najodpowiedniejszy.

Bukiet kwiatów – klasyczny sposób na okazanie uczuć

Jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie wręczają kwiaty, jest chęć okazania uczuć drugiej osobie. Może to być nasuwająca się od razu miłość – w takim przypadku, najlepszym wyborem będą oczywiście kwiaty kojarzące się z ognistym uczuciem, czyli róże. Piękny bukiet róż solo lub w połączeniu z drobnym upominkiem to jasna wiadomość przekazująca kobiecie nasze emocje i intencje. 

Innym powodem, dla którego ludzie wręczają kwiaty, jest chęć wyrażenia współczucia lub kondolencji. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się kwiaty o stonowanych kolorach, takie jak chryzantemy, fiołki czy kalie.

Kwiaty są również często wręczane z okazji urodzin, imienin, rocznic czy ślubów. Na huczne okazje świetnie obdarować kogoś kwiatami radosnymi i barwnymi, takimi jak gerbery czy margaretki. Bukiet daje się także w formie podziękowania – za przysługę czy poświęcony czas. Kwiaty nierzadko są wybierane też jako symboliczny dodatek do przeprosin, który pozwala na okazanie skruchy – wtedy dobrym wyborem będą kwiaty o delikatnych kolorach, takie jak lilie czy goździki.

Symbolika bukietów – czy warto zwracać uwagę na wręczane gatunki i kolory kwiatów?

Historia symboliki kwiatów jest długa i bogata – sięga aż do starożytnych cywilizacji. Zarówno gatunek kwiatu, jak i jego kolor mają swoje własne znaczenie, a co za tym idzie – mogą być używane do przekazania różnych komunikatów. Symbolika kwiatów jest też różna w zależności od okoliczności, w których są one wręczane.

Jednym z najstarszych przykładów symboliki kwiatów jest róża, która była używana przez starożytnych Greków i Rzymian jako synonim miłości, pożądania, urody i bogactwa. Fiołki są kolejnym popularnym kwiatem o symbolice emocjonalnej. W starożytności fiołki były używane przez tych dotkniętych miłością niespełnioną i tęsknotą. Dziś fiołki są używane do symbolizowania szczerego, czystego uczucia. Tulipany natomiast to kwiaty szczególnie popularne w krajach niderlandzkich, które oznaczają poświęcenie, radość i optymizm.

Innymi popularnymi kwiatami o bogatej symbolice są lilie. W starożytności lilie były używane jako symbol czystości, niewinności i duchowości. W chrześcijaństwie lilie kojarzone są
z Dziewicą Maryją  – często używa się ich podczas ceremonii kościelnych.

Co ciekawe, te same gatunki kwiatów w różnych kolorach mogą oznaczać zupełnie co innego. Przykładowo goździki standardowo są kojarzone z odwagą i zadowoleniem, jednak już żółta ich odmiana oznacza pogardę, natomiast bukiety złożone z goździków w różnych kolorach są równoznaczne z odmową.

Kwiaty w prezencie dla kogoś oraz dla siebie

Niezależnie od okazji, kwiaty zawsze są miłym i eleganckim dodatkiem, który może sprawić radość obdarowanej osobie. Ważne jest jednak, aby dobrze dobrać rodzaj kwiatów do okoliczności oraz uwzględnić preferencje osoby, która je otrzyma. Warto też pamiętać, że nie trzeba czekać na specjalną okazję, aby obdarować kogoś kwiatami – ten klasyczny gest zawsze będzie mile widziany i wywoła pozytywne emocje u obdarowanego. Nie zapomnij, że kwiaty to nie tylko prezent dla innych – możesz zakupić sobie bukiet również dla siebie, aby ozdobić dom lub biuro i poprawić sobie nastrój. Kwiaty są doskonałym sposobem, aby dodać trochę radości
i piękna do swojej codzienności.

Marta Gałęzewska
Marta Gałęzewska
2024-03-18
Zawsze najświeższe i najsilniejsze kwiaty w Poznaniu! To róże z dnia kobiet, dziś 18.03, a kwiaty nadal w wazonie 😍🌹Vivaldi jak zawsze niezawodny😊
Kamil Rogulski
Kamil Rogulski
2024-03-16
Bukiety tworzene niczym z bajki. Bardzo miła obsługa i terminowe realizację. Serdecznie polecam!
Monika Leż
Monika Leż
2024-03-12
Kochani jeśli macie jakąś okazję czy nawet bez okazji chcę cię zamówić kwiaty Zapraszam do kwiaciarni Vivaldi w Poznaniu pierwszy raz miałam okazję zamówić bukiet z tej kwiaciarni jakiś czas temu osoba która je otrzymała była wprost zauroczona bo pierwszy raz widziała tak piękne róże i tak pięknie przy zdobiony bukiet a więc kochani nie zastanawiajcie się wpadajcie do kwiaciarni Vivaldi bądź zamawiajcie internetowo przez telefon Kwiatki są dostarczane bez problemu na czas i zawsze do osoby która ma je dostać Pozdrawiam wszystkich pracowników kwiaciarni zawsze przy okazji bycia w Poznaniu Zamawiam właśnie bukiety z tej oto kwiaciarni i jestem bardzo zadowolona więc kochani życzę wam miłego dnia i oczywiście do następnego razu a na pewno jeszcze nie raz ani nie dwa zamówię tej kwiaciarni właśnie kwiaty ❤❤❤
Katarzyna Stysiak
Katarzyna Stysiak
2024-03-10
Kwiaciarnia Vivaldi to wyjątkowe miejsce na mapie Poznania. Zawsze piękne, świeże kwiaty. Doradztwo na najwyższym poziomie. Ale tak sobie myślę, że to nie tylko kwiaciarnia to miejsce pełne magii, zapachów, które łączy ludzi z ogromną pasją i wiedzą. Polecam z całego serducha i mocno ściskam wspaniałych właścicieli !!!
Henrique Rossato
Henrique Rossato
2024-03-09
Nie mogę wystawić wystarczająco wysokiej oceny dla tego wspaniałego kwiaciarni! Miałam przyjemność zamawiać kwiaty od nich już drugi raz i za każdym razem przekraczali moje oczekiwania. Ich zespół jest niesamowicie pomocny, nawet gdy miałam nagłe prośby. Nie tylko dostarczyli na czas, ale również aranżacje były oszałamiająco piękne. Ich zaangażowanie w obsługę klienta jest naprawdę godne pochwały; regularnie idą poza oczekiwania, aby zapewnić satysfakcję. Gorąco polecam tę kwiaciarnię każdemu, kto potrzebuje wysokiej jakości kwiatów i wyjątkowej obsługi!
Misia l
Misia l
2024-03-09
Najlepsza kwiaciarnia w poznaniu polecam wszystkim
Mateusz Ligocki
Mateusz Ligocki
2024-03-08
Przepiękne kwiaty, obsługa. Całość na najwyższym poziomie. Pozdrawiam serdecznie i oczywiście polecam.
Jacek Nowacki (Globtroter senior)
Jacek Nowacki (Globtroter senior)
2024-03-07
Kwiaty urodziwe. Obsługa fachowa. Ceny powyżej średniej. Miła obsługa.